Szkoła Podstawowa im. Caspara Davida Friedricha w Kopańcu otrzymała dofinansowanie w kwocie 30000 zł w programie Laboratoria Przyszłości. Wsparcie finansowe pozwoliło wyposażyć szkołę w nowoczesny sprzęt niezbędny w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

 W ramach realizacji projektu szkoła została doposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne: drukarkę 3D, filamenty,  laptopa multimedialnego, kamerę przenośnej cyfrowej Sony, aparat cyfrowy Canon, gimbala ręcznego FeiyuTechG6 Max, mobilne tło zielone rozwijane, zestaw mikrofonów nagłownych, zestaw oświetleniowy Softbox, mikrofon kierunkowy, Statyw Fancier, klocki konstrukcyjne Knex, klocki Lego, roboty Artie 3000, stację lutowicza z gorącym powietrzem, długopisy 3D, mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami, roboty Smart Robot Car, zestaw do nauki kodowania i programowania. Sprzęt jest wykorzystywany na zajęciach rozwijających zainteresowania uczniów (teatralnych, muzycznych)  informatycznych, robotyki, technicznych.